Cross Country Bucs win Forest Festival Invitational as they place three runners in the top four

ELKINS –The Buckhannon-Upshur Buccaneers put three runners in the top four at the Forest Festival Cross Country Invitational Saturday morning as the team won the eight-team event.

In a race with 61 runners, B-U’s Jordan Gillum placed second with a time of 19:16.34, Jack Waggy took third place with a clocking of 19:44.49 and Reis Leonard placed fourth a time of 20:15.97.

The trio helped the Bucs to a first-place finish as they easily won the invitational with 34 points.

Doddridge County was a distant second with 76 points while Lewis County was third with 84.

Slate Swiger of Lewis County won the race with a time of 18:32.40.

The two other Bucs scoring both had top 15 finishes as Joey Nolte was 11th with a time of 21:14.73 and Brycen Allen was 14th with a time of 21:32.22.

The other Bucs running were Owen Cutright in 16th (21:40.66), Jeremy Allen in 39th (24:17.94), Brandon Landis in 44th (25:11.88), Weldon Zirkle in 48th (25:38.04), Ryan Tenney in 54th (27:56.49) and Ryan Dowell in 54th (27:56.49).

“I am really proud of the boys, of their overall performance as a team and as individuals,” stated Buckhannon-Upshur Taylor Stacy. “Anytime you almost get all of your top five runners in the top 15 you know you’ve had a good day.”

The Bucs will run again Saturday in Kingwood at the Big 10/Cardinal Conference Challenge.

The results:

TEAM STANDINGS

  1. Buckhannon-Upshur 34; 2. Doddridge County 76; 3. Lewis County 84; 4. Elkins 97; 5. Ritchie County 123; 6. South Harrison 139; 7. Tucker County 152; 8. Lincoln 178. (Philip Barbour, Clay-Battelle and Braxton County did not field complete teams).

INDIVIDUAL TOP 5

  1. Slate Swiger (Lewis County) – 18:32.40.
  2. Jordan Gillum (Buckhannon-Upshur) – 19:16.34.
  3. Jack Waggy (Buckhannon-Upshur) – 19:44.49.
  4. Reis Leonard (Buckhannon-Upshur) – 20:15.97.
  5. David Hughes (Lewis County) – 20:22.57.

BUCCANEER RESULTS

Jordan Gillum (2nd) – 19:16.34.

Jack Waggy (3rd) – 19:44.49.

Reis Leonard (4th) – 20:15.97.

Joey Nolte (11th) – 21:14.73.

Brycen Allen (14th) – 21:32.22.

Owen Cutright (16th) – 21:40.66.

Jeremy Allen (39th) – 24:17.94

Brandon Landis (44th) – 25:11.88.

Weldon Zirkle (48th) – 25:38.04.

Ryan Tenney (54th) – 27:56.49.

Ryan Dowell (59th) – 29:42.26.

Featured

SHOPS & SERVICES

The Brushy Fork Event Center is ready to host everything from elegant weddings to corporate conferences. And when things don't go exactly as planned, the skilled staff is ready do what it takes to ensure every event is a success.

City ponders path forward as CVB relinquishes management of the Event Center at Brushy Fork

BUCKHANNON – Starting in April, a new entity will be managing the Event Center at Brushy Fork – but just who that is remains in flux after a lengthy discussion at Buckhannon City Council’s meeting Thursday explored several potential options, […]

Become a premium member to unlock immediate access to this story — and thousands more. Free trial available! Signing up is easy — just tap the button below.

Support Your Local Restaurants: The Links

By the Secret Chef If you believe life is too short to cook all the time (or maybe never 😉), The Links Restaurant located in the historic Buckhannon Country Club, now open to the public,

SHOPS & SERVICES

Basketball ‘Cats score season-low 38 points in loss to Salem

BUCKHANNON, W.Va. – The West Virginia Wesleyan men’s basketball team lost a non-conference matchup to Salem on Wednesday night 74-38. The Bobcats were held to their lowest point total of the season, shooting 17-64 (27%)

WVWC softball picked to win MEC South Divison

BRIDGEPORT, W.Va. – Frostburg State and West Virginia Wesleyan have been picked to win divisional championships during the 2023 Mountain East Conference softball season following a vote of the league’s head coaches. Frostburg State has been picked

Upshur County Sports Calendar

MONDAY (Feb. 6) Basketball TUESDAY (Feb. 7) Basketball Swimming WEDNESDAY (Feb. 8) Basketball Swimming THURSDAY (Feb. 9) Basketball Swimming FRIDAY (Feb. 10) Swimming Wrestling SATURDAY (Feb. 11) Acrobatics and Tumbling Basketball Wrestling SUNDAY (Feb. 12)

SHOPS & SERVICES