Huggs, Schaus on 2019 Naismith Hall of Fame Ballot

SPRINGFIELD, Mass. – December 21st marked the Birthday of Basketball – the game that was invented by Dr. James Naismith in Springfield, Massachusetts and has grown into an international pastime.

As part of the celebration of this momentous day, the Naismith Memorial Basketball Hall of Fame has announced the eligible candidates for the Class of 2019, including the addition of a new direct-elect category for Women Veterans.

The Women Veterans direct-elect committee aims to recognize the historical greats of the women’s game who may be overshadowed by those in the contemporary women’s game, such as nominees from the WNBA or the present-day college game.

Those considered must be retired from the game for 35 years or more and may be a player, coach, contributor or team. Direct-elect committees were developed by the Hall’s Board of Governors to ensure the election process is fair and equitable to all constituencies.

Longstanding direct-elect categories still in consideration include Early African-American Pioneers, International, Contributors and Men Veterans.

A first look at the list of eligible nominees was provided by The Jump on ESPN2, hosted by Rachel Nichols, Byron Scott and Brian Windhorst. A complete list of eligible candidates can be found below.

A press conference announcing the Finalists from the North American and Women’s committee for the Class of 2019 will be held during NBA All-Star Weekend, which is scheduled for Friday, Feb. 15 in Charlotte, North Carolina. The entire Class of 2019, including those selected by the direct elect committees, will be unveiled during the NCAA Final Four in Minneapolis, Minnesota.

Enshrinement festivities will take place in Springfield, Mass., September 5-7, 2019. Tickets for the various Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Class of 2019 Enshrinement events are on sale as of noon eastern time on www.hoophall.com.

About the Naismith Memorial Basketball Hall of Fame: Located in Springfield, Massachusetts, the city where basketball was born, the Naismith Memorial Basketball Hall of Fame is an independent non-profit 501(c)(3) organization dedicated to promoting, preserving and celebrating the game of basketball at every level – men and women, amateur and professional players, coaches and contributors, both domestically and internationally. The Hall of Fame museum is home to more than 400 inductees and over 40,000 square feet of basketball history. Nearly 200,000 people visit the Hall of Fame museum each year to learn about the game, experience the interactive exhibits and test their skills on the Jerry Colangelo “Court of Dreams.” Best known for its annual marquee Enshrinement Ceremony honoring the game’s elite, the Hall of Fame also operates over 70 high school and collegiate competitions annually throughout the country and abroad. For more information on the Basketball Hall of Fame organization, its museum and events, visit www.hoophall.com, follow @hoophall #19HoopClass or call 1-877-4HOOPLA.

 

Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Class of 2019 Ballot

* Indicates First-Time Nominee

North American Committee Nominations

Rick Adelman (COA)*

Mark Aguirre (PLA)

Chauncey Billups (PLA)

Rick Byrd (COA)*

Muggsy Bogues (PLA)

Irv Brown (REF)

Jim Burch (REF)

Marcus Camby (PLA)*

Mark Eaton (PLA)*

Dale Ellis (PLA)*

Hugh Evans (REF)

Steve Fisher (COA)

Bill Fitch (COA)

Cotton Fitzsimmons (COA)

Richard Hamilton (PLA)

Tim Hardaway (PLA)

Ed Hightower (REF)

Bob Huggins (COA)

Kevin Johnson (PLA)

Marques Johnson (PLA)

Bobby Jones (PLA)

Jerry “Tiger” Jones (COA)

George Karl (COA)*

Gene Keady (COA)

Ken Kern (COA)

Rollie Massimino (COA)

Danny Miles (COA)

Sidney Moncrief (PLA)

Dick Motta (COA)

Jake O’Donnell (REF)

Jim Phelan (COA)

Lamont Robinson (PLA)

Lee Rose (COA)

Bo Ryan (COA)

Bob Saulsbury (COA)

Jack Sikma (PLA)

Harry Statham (COA)

Eddie Sutton (COA)

Rudy Tomjanovich (COA)

Ben Wallace (PLA)

Chris Webber (PLA)

Willie West (COA)

Paul Westphal (PLA)

Jay Wright (COA)*

Women’s Committee Nominations

Leta Andrews (COA)

Jennifer Azzi (PLA)

Becky Hammon (PLA)

Susie McConnell (PLA)

Pearl Moore (PLA)

Kim Mulkey (COA)

Kim Mulkey (PLA)

Theresa Shank (PLA)

Marianne Stanley (COA)

Barbara Stevens (COA)

Valerie Still (PLA)

Theresa Weatherspoon (PLA)

DIRECT-ELECT CATEGORY: Contributor Committee Nominations

Marv Albert

Al Attles

Dick Baumgartner

Henry Bibby

Marty Blake

Vic Bubas

Wayne Duke

Harry Glickman

Marty Glickman

Simon Gourdine

Curt Gowdy

Tim Grgurich

Del Harris

Greg Heineman

Robert Indiana

Johnny “Red” Kerr

Bill King

John Kline

Red Klotz

Bobby Lewis

Jack McCloskey

Jerry McHale

Johnny Most

Dennis Murphy

Fred “Curly” Neal

Joe O’Toole

Billy Packer

Jack Powers

Dee Rowe

Zelda Spoelstra

Jim Valvano

Donnie Walsh

DIRECT-ELECT CATEGORY: Early African-American Pioneers Committee Nominations

Clarence “Puggy” Bell

Sonny Boswell

Chuck Cooper

Bill Garrett

Inman Jackson

Clarence “Fats” Jenkins

Bucky Lew

Davage “Dave” Minor

Hudson Oliver

Al “Runt” Pullins

James “Pappy” Ricks

Paul Robeson

Eyre Saitch

William “Wee Willie” Smith

DIRECT-ELECT CATEGORY: International Committee Nominations

Tal Brody

Jackie Chazalon

Vlade Divac

Alphonso Ford

Giuseppe Giergia

Semen Khalipski

Vladimir Kondrashin

Toni Kukoc

Marcos Leite

Shimon Mizrahi

Aldo Ossola

Amaury Pasos

Dan Peterson

Manuel Sainz

Togo Soares

Ranko Zeravica

DIRECT-ELECT CATEGORY: Veterans Committee Nominations

1936 US Olympic Team (TEAM)

1964 State Department

Basketball Ambassadors (TEAM)

Ron Boone (PLA)

Sid Borgia (REF)

Carl Braun (PLA)

Frank Brian (PLA)

Joe Caldwell (PLA)

Mack Calvin (PLA)

Darel Carrier (PLA)*

Jack Coleman (PLA)

Bob Dandridge (PLA)

Charles Eckman (REF)

Leroy Edwards (PLA)

Leo Ferris (CONT)

Clarence “Bevo” Francis (PLA)

Buck Freeman (COA)

Donnie Freeman (PLA)

Travis Grant (PLA)

Bob Grody (PLA)

Robert Harrison (PLA)

Flo Harvey (PLA)

Dick Hemric (PLA)

Cam Henderson (COA)

Robert Hopkins (PLA)

Lou Hudson (PLA)

Warren Jabali (PLA)

Jimmy Jones (PLA)

Charles Keinath (PLA)

Freddie Lewis (PLA)

Jim Loscutoff (PLA)

Loyola of Chicago (TEAM)

Billy Markward (CONT)

Ed McCluskey (COA)

Ray Mears (COA)

Francis Meehan (PLA)

Donald “Dudey” Moore (COA)

Willie Naulls (PLA)

Philadelphia SPHAS (TEAM)

Mel Riebe (PLA)

Glenn Roberts (PLA)

Holcombe Rucker (CONT)

Kenny Sailors (PLA)

Fred Schaus (CONT)

Kenny Sears (PLA)

Frank Selvy (PLA)

George Senesky (PLA)

Paul Seymour (PLA)

Charles Siler (CONT)

Talvin Skinner (PLA)

Ken Suesens (PLA)

Tennessee A&I (TEAM)

Dick Van Arsdale (PLA)

Tom Van Arsdale (PLA)

Perry Wallace (PLA)*

Frank Walsh (CONT)

Willie Wise (PLA)

Max Zaslofsky (PLA)

NEW DIRECT-ELECT CATEGORY: Women Veterans Committee Nominations

Alline Banks Sprouse (PLA)

Edmonton Commercial Grads (TEAM)

John Head (COA)

Nashville Business College (TEAM)

Lometa Odom (PLA)

Harley Redin (COA)

Hazel Walker (PLA)

Wayland Baptist Flying Queens (TEAM)

Featured

SHOPS & SERVICES

The Brushy Fork Event Center is ready to host everything from elegant weddings to corporate conferences. And when things don't go exactly as planned, the skilled staff is ready do what it takes to ensure every event is a success.

City ponders path forward as CVB relinquishes management of the Event Center at Brushy Fork

BUCKHANNON – Starting in April, a new entity will be managing the Event Center at Brushy Fork – but just who that is remains in flux after a lengthy discussion at Buckhannon City Council’s meeting Thursday explored several potential options, […]

Become a premium member to unlock immediate access to this story — and thousands more. Free trial available! Signing up is easy — just tap the button below.

Support Your Local Restaurants: The Links

By the Secret Chef If you believe life is too short to cook all the time (or maybe never 😉), The Links Restaurant located in the historic Buckhannon Country Club, now open to the public,

SHOPS & SERVICES

Basketball ‘Cats score season-low 38 points in loss to Salem

BUCKHANNON, W.Va. – The West Virginia Wesleyan men’s basketball team lost a non-conference matchup to Salem on Wednesday night 74-38. The Bobcats were held to their lowest point total of the season, shooting 17-64 (27%)

WVWC softball picked to win MEC South Divison

BRIDGEPORT, W.Va. – Frostburg State and West Virginia Wesleyan have been picked to win divisional championships during the 2023 Mountain East Conference softball season following a vote of the league’s head coaches. Frostburg State has been picked

Upshur County Sports Calendar

MONDAY (Feb. 6) Basketball TUESDAY (Feb. 7) Basketball Swimming WEDNESDAY (Feb. 8) Basketball Swimming THURSDAY (Feb. 9) Basketball Swimming FRIDAY (Feb. 10) Swimming Wrestling SATURDAY (Feb. 11) Acrobatics and Tumbling Basketball Wrestling SUNDAY (Feb. 12)

SHOPS & SERVICES