Logo
Search
Close this search box.

Pairings and dates set for all classes in boy’s state basketball tournament

CHARLESTON — Pairings are now set for all classes in the WVSSAC Boy’s State Basketball Tournament that will open Tuesday, March 15 and conclude on Saturday, March 19.

Class AAAA seeds:

  1. Morgantown (20-4)
  2. Jefferson (22-0)
  3. Parkersburg South (20-3)
  4. South Charleston (20-5)
  5. George Washington (20-5)
  6. Wheeling Park (16-9)
  7. Cabell Midland (14-10)
  8. Musselman (14-10)

Class AAAA quarterfinals:

Game 1 – No. 6 Wheeling Park vs. No. 3 Parkersburg South – Thursday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 7 Cabell Midland vs. No. 2 Jefferson – Thursday, 1 p.m.

Game 3 – No. 8 Musselman  vs. No. 1 Morgantown – Thursday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 5 George Washington vs. No. 4 South Charleston – Thursday, 9 p.m.

Class AAAA semifinals:

Game 5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 5:30 p.m.

Game 6 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 9 p.m.

Game 7 – Championship – Saturday, 8 p.m.

Class AAA seeds:

  1. Shady Spring (23-1)
  2. Logan (23-2)
  3. Fairmont Senior (21-3)
  4. Wheeling Central Catholic (20-3)
  5. Grafton (18-7)
  6. Herbert Hoover (19-6)
  7. Scott (16-9)
  8. North Marion (13-9)

Class AAA quarterfinals:

Game 1 – No. 6 Herbert Hoover vs. No. 3 Fairmont Senior – Wednesday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 7 Scott vs. No. 2 Logan – Wednesday, 1 p.m.

Game 3 – No. 8 North Marion vs. No. 1  Shady Spring – Wednesday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 5 Grafton vs. No. 4 Wheeling Central Catholic – Wednesday, 9 p.m.

Class AAA semifinals:

Game 5 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 11:15 a.m.

Game 6 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 7:15 p.m.

Game 7 – Championship – Saturday, 5:30 p.m.

Class AA seedings:

  1. Poca (23-1)
  2. St. Marys (22-2)
  3. Bluefield (19-5)
  4. Ravenswood (20-4)
  5. South Harrison (23-1)
  6. Wyoming East (13-11)
  7. Braxton County (13-11)
  8. Magnolia (10-14)

Class AA quarterfinals:

Game 1 – No. 5 South Harrison vs. No. 4 Ravenswood – Tuesday, 11:15 a.m.

Game 2 – No. 8 Magnolia vs. No. 1 Poca – Tuesday, 7:15 p.m.

Game 3 – No. 6 Wyoming East vs. No. 3Bluefield – Wednesday, 11:15 a.m.

Game 4 – No. 7 Braxton County vs. No. 2 St. Marys – Wednesday, 7:15 p.m.

Class AA semifinals:

Game 5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 9:30 a.m.

Game 6 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 1 p.m.

Game 7 – Championship – Saturday, 12:30 p.m.

Class A seeds:

  1. James Monroe (25-0)
  2. Man (21-2)
  3. Tucker County (23-2)
  4. Huntington St. Joseph’s (18-7)
  5. Cameron (18-6)
  6. Pendleton County (19-3)
  7. Greater Beckley Christian (5-20)
  8. Madonna (17-7)

Class A quarterfinals:

Game 1 – No. 6 Pendleton County vs. No. 3 Tucker County  – Tuesday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 7  Greater Beckley Christian vs. No. 2 Man – Tuesday, 1 p.m.

Game 3 – No. 8 Madonna vs. No. 1 James Monroe – Tuesday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 5  Cameron vs. No. 4 Huntington St. Joseph’s – Tuesday, 9 p.m.

Class A semifinals:

Game 5 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Thursday, 11:15 a.m.

Game 6 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Thursday, 7:15 p.m.

Game 7 – Championship – Saturday, 10 a.m.

News Feed

Subscribe to remove popups, or just enjoy this free story and support our local businesses!