Election 2020: What’s up in Upshur County, A final list of candidates who will be on the May 12 Primary Election ballot

Editor’s Note: This list was updated in accordance with the filings Buckhannon City Hall and the Upshur County Clerk’s Office had received by Monday, Jan. 27. There’s a possibility that filings could still arrive by mail Tuesday, Jan. 28.

City of Buckhannon (nonpartisan)
Mayor, recorder and three council seats open

  • Mike Bodnar — Mayor
  • David W. McCauley — Mayor
  • Robbie Skinner — Mayor
  • Abigail Benjamin — City recorder
  • Randall Sanders – City recorder
  • Pamela Cuppari Bucklew – City council
  • Rick Edwards — City council
  • Shauna Jones – City council
  • Matt Kerner – City council
  • Stephen L. Oldaker — City council
  • Scott Preston — City council
  • Jack L. Reger – City council
  • C.J. Rylands – City council
  • Shelia Sines – City council
  • Freddy L. Suder — City council

Board of Education (nonpartisan)
Two seats openDistrict 2 and District 3

  • Tammy Jo Samples — District 3
  • David Bush — District 2
  • Graham Godwin — District 2
  • Pat Long — District 2

Upshur County

  • Upshur County Commission – Terry B. Cutright, Republican
  • Prosecuting attorney – Bryan S. Hinkle, Republican
  • Assesssor – Dustin ‘Dusty’ W. Zickefoose, Republican
  • Sheriff — Mike R. Kelley, Republican
  • Sheriff – Virgil D. Miller, Republican
  • Magistrate Division 1 – John Michael Coffman
  • Magistrate Division 2 – Glenda Kay Hurst
  • Conservation District Supervisor – Douglas Kent Bush

State

  • House of Delegates, Delegate District 44 – Robin Cutlip, Democrat
  • House of Delegates, Delegate District 45 – Gary Connell, Republican
  • House of Delegates, Delegate District 45 — Carl ‘Robbie’ Martin, Republican
  • House of Delegates, Delegate District 45 — Doyle Tenney, Republican
  • House of Delegates, Delegate District 46 — Brittney Barlett, Democrat
  • House of Delegates, Delegate District 46 — Adam Burkhammer, Republican
  • House of Delegates, Delegate District 46 — Dylan A. King, Republican
  • House of Delegates, Delegate District 46 — Steve Moneypenny, Republican
  • House of Delegates, Delegate District 46 — Robert ‘Bob’ Stultz, Democrat
  • Senate, Senatorial District 11 — Denise Campbell, Democrat
  • Senate, Senatorial District 11 — Robert Lee Karnes, Republican
  • Senate, Senatorial District 11 — John ‘J.R.’ Pitsenbarger, Republican

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email